Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia Projekt S.C.

zobacz
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia LETICA

zobacz
Poleć nas innym
Aktualności

Jak wydać książkę, czyli co powinien wiedzieć self-publisher

16-02-2022

Przygotowanie książki pod kątem treści i formy

Trzeba najpierw zastanowić się nad formatem książki. Dobrym pomysłem jest pójście do księgarni i obejrzenie innych książek, w poszukiwaniu inspiracji. Następnie trzeba zastanowić się, co ma znajdować się w książce. Jaką treść będzie zawierać, ile rozdziałów? W tym wypadku również warto zasięgnąć inspiracji z innych książek. Rozmiar czcionki, interlinia czy długość akapitów — to wszystko również trzeba wziąć pod uwagę

Wysłanie swojego tekstu do redakcji i korekty

Kolejnym krokiem jest wysłanie do redakcji i korekty. Dzięki temu można się upewnić, że książka nie zawiera błędów. Specjaliści podpowiedzą, co jeszcze warto jeszcze w niej poprawić. Podczas redakcji zostają wyłapywane błędy. Dotyczy to błędów merytorycznych, logicznych. Wskazywane są słabe strony tekstu i sugerowane są inne rozwiązania. Jeżeli chodzi o korektę, to tekst sprawdzany jest pod kątem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, stylistycznych czy literówek.

Opracowanie grafik i okładki

Jeżeli książka skierowana jest głównie dla dzieci, należy zadbać o odpowiednią oprawę graficzną. Dotyczy to głównie ilustracji. Warto również poświęcić szczególną uwagę okładce. Najlepiej będzie taki projekt zlecić grafikowi, poprzez przekazanie mu swoich wymagań. Natomiast nie jest to konieczne. Okładkę można również wykonać na własną rękę lub poprzez współpracę z grafikiem, który doradzi i podpowie czy pomysł na okładkę, albo projekt jest dobry.

Wysłanie swojej książki do druku i składu

Skład polega na przygotowaniu książki do druku. Wykonywane jest to w odpowiednim programie graficznym. Bardzo ważne są odpowiednio wyrównane marginesy, odpowiednie czcionki, interlinie, zdjęcia, przygotowanie okładki. Jeżeli zostało to już zrobione, przyszedł czas na drukowanie np. w kseroa0.pl. Trzeba zdecydować, na jakim papierze książka ma być wydrukowana. Często zdarza się, że drukarnie zajmują się wieloma rzeczami od razu, czyli: projektowaniem i drukowaniem.

Nadanie numeru ISBN

Każda książka, która zostaje wydana w Polsce, musi mieć nadany numer ISBN. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy złożyć wniosek przez internet, w którym należy podać swoje dane. Wniosek występuje w formacie pdf. Należy go podpisać, zeskanować, a następnie wysłać do serwisu, który się tym zajmuje. Wówczas numer ISBN jest przyznawany całkowicie bezpłatnie.  

Stworzenie sklepu internetowego

Sklep internetowy jest niezbędny, aby sprzedać książkę na własną rękę. Powinien być łatwy w obsłudze i zawierać automatyczną sprzedaż. Często sklepy mają już gotowe i często darmowe szablony stron, za pomocą których można dowolnie zaprojektować swój sklep. Następnie należy wybrać wygodne opcje płatności i metody dostawy, które powinny być dostosowane do klientów. 

Aby wydać książkę, należy odpowiednio ją przygotować pod kątem treści, formy. Wysyła się do korekty i redakcji, opracowuje się grafiki, a następnie wysyła się do składu a na końcu do drukowania np. w takiej drukarni jak kseroa0.pl. Ostatnimi krokami jest nadanie ISBN i stworzenie sklepu internetowego. Natomiast wymaga do sporo pracy i pieniędzy.

mptrzetelnidrupapostprint-leipzigmewapoligrafiaexpoexpoopakowaniawarsawpackexpoopakowania2018remadays 2021